انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل

خلاصه مطلب:

در این مقاله:

فاکتورهای مهم انتخاب پزشک

در انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل توجه به چه مواردی ضروریست؟

ژل پاژ همچون مار خوش خط و خالی در یک دوره زمانی وارد شد و با نتایج کوتاه مدت بسیار خوبی داشت، طرفداران بسیار زیادی در بین جامعه پیدا نمود. بسیاری از افراد جوان که اغلب از اقشار بالای جامعه بودند در صف مقدم متقاضیان تزریق این ژل بودند. بسیاری از افراد تحصیل کرده و هنرمندان صدا وسیما و سینما، به آن روی آوردند و البته در ۵سال اولیه خود نتایج بسیار خوبی را نشان داد. ولی عوارض وخیم آن بعد از ۵سال ایجاد شد. این اتفاق نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از کشورهای دیگر نیز روی داد. خوشبختانه این ژل از بازار دارویی ایران جمع شد و تزریق آن ممنوع گردید. با این حال عوارض ناشی از آن همچنان ادامه دارد.
به عنوان پزشکی که سالهاست در زمینه درمان ژل پاژ فعالیت دارم به نکات جالب و بسیار مهمی پی بردم که دانستن آنها برای افرادی که دچار عوارض ژل پاژ شده اند بسیار با ارزش است و می تواند بسیاری از افراد را ار عوارض وخیم تر نجات دهد.

از ژل پاژ و عوارض آن نترسید تا بهترین روش درمان برای شما انجام شود

برای بیان اینکه چرا نباید از عوارض ژل پاژ بترسید سخنم را با یک طنز شروع میکنم. مردی در یک آتش سوزی لباسهایش آتش گرفت و یک روستایی به کمک او رفت و با امکاناتی که در اختیار داشت آتش لباسهای او را خاموش کرد. وقتی آن فرد را به بیمارستان رساندند متوجه شدند که تنها ۱۰درصد آسیبی که در بدن آن ایجاد شده ناشی از سوختگی بوده و ۹۰درصد آسیبهای وارده به دلیل شکستگی ناشی از ضرباتی بود که آن روستایی برای خاموش کردن لباسها به او وارد کرده بود زیرا آن روستایی با خلوص نیت کامل، با تنها وسیله کاری که در دست داشت (یعنی بیل) اقدام به خاموش کردن لباسهای آن مرد کرده بود.
شاید مطلب بالا یک طنز دور از ذهن باشد ولی هر هفته شاهد مراجعه کنندگان متعددی هستم که دچار عوارض ژل پاژ شده اند و با مراجعه به اولین پزشک اقداماتی برای تخلیه ژل آنها انجام شده است که عوارض وخیم تر از خود ژل پاژ برایشان باقی نهاده است.
به عنوان مثال خانمی دچار عفونت ژل پاژ در ناحیه کناری گونه و بالای غده بنا گوشی شده بود که به یکی از آشنایان جراح عمومی مراجعه نموده و اقدام به تخلیه ژل از راه پوست کرد. ۲ماه پس از این کار به من مراجعه و در معاینه علاوه بر اسکار بزرگی که در محل تخلیه ژل مشاهده می شد و حدود ۲ سانتیمتر طول داشت، شاخه عصب پیشانی او دچار فلج شده بود. او قادر به حرکت ابروی خود نبود. مطمئنا این همکار پزشک با ۹۰درصد تغییر در زاویه برشی که در پوست داده بود توانست محل جراحی بهتری باقی بگذارد و از سوی دیگر اگر کاملا به مسیر عبور شاخه های عصب صورت آشنا بود، به راحتی می توانست از آسیب شاخه های عصب صورت جلوگیری کند.
جالب اینجاست که بدانید ژل پاژ تقریبا هیچ گاه به شاخه های عصبی صورت آسیب دائمی نمی رساند و از سوی دیگر در اغلب اوقات به دلیل خون رسانی غلافی که عضلات صورت را در بر میگیرد این اعضا نیز از آسیب ژل پاژ ایمن می باشند.لذا من در هیچ یک از بیمارانی که ژل پاژ داشته اند و اقدامی برای تخلیه ژل نکرده اند، عوارض آسیب عصب صورت و آسیب عضلات صورت را ندیده ام ( حتی در مورد عفونت شدید ژل)
یکی از مراجعانم اینگونه تعریف میکرد که پزشک قبلی من تمام ژل پاژ را از صورتم تخلیه کرد ولی هنگام تخلیه آسیبی به بخشهایی از صورتم رسید که یک گودی بسیار بزرگ با فیبروز شدید نیمی از صورتم برایم باقی گذاشت و آنقدر صورتم زشت و ترسناک شده بود که میتوانستم در فیلم های ترسناک نقش خوبی بازی کنم و سالها طول کشید تا با روشهای متعدد ( بیش از ۳۰ بار جراحی) زیبایی صورت او باز گردد.

چند توصیه برای تمامی افرادی که ژل پاژ در صورت دارند:


۱ – به هیچ وجه محل ژل را ماساژ ندهند و یا با فشار دادن برجستگی آن را به اطراف پخش نکنید.( ژل پاژ مانند آتش است هر چه کمتر در بافتهای سالم پخش شود بهتر است)

۲ – برای تخلیه ژل پاژ به مراکز آموزشی و دولتی مراجعه نکنید.( با وجود اساتید بزرگوار و برجسته ای در مراکز علمی و دانشگاهی وجود دارند و از نظر علمی به روز هستند، ولی به دلیل شلوغی این مراکز و اینکه بخش عمده ای از درمان بوسیله نیروهایی که در حال آموزش می باشند انجام می شود، کیفیت ارائه خدمات پایین است و احتمال عوارض بالاست) با اینحال در مواردی که عوارض ژل پاژ تنها با درمان دارویی امکان پذیر می باشد، مراکز دولتی می توانند مفید باشند.

۳ – هرگز از پزشکی که مسلط به جراحی بافتهای عمقی صورت نیست نخواهید که ژل های عمقی صورت شما را تخلیه کند ( همکاران پزشک عمومی، متخصصین محترم جراح عمومی، متخصصین محترم پوست می تواند ژل های سطحی زیر پوستی را تخلیه کنند ولی به دلیل عدم مهارت در جراحی بافتهای عمقی صورت، در اغلب موارد فقط بخشی از ژل را تخلیه می کنند و با این کار امکان آسیب بافتهای سالم را بالا می برند) هر ژلی که بیش از ۴-۳ میلیمتر با سطح پوست فاصله داشته باشد عمقی تلقی می شود و شما به راحتی می توانید با انجام سونوگرافی از عمق ژل صورت خود با خبر شوید. (انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل)

۴ – قبل از اینکه ژل پاژ شما دچار عارضه شود، به فکر تخلیه آن باشید؛ زیرا وقتی که عارضه خود را به صورت عفونت، جابجایی، آبسه و … نشان دهد، تغییرات دائمی در بخشهایی از صورت ایجاد می کند که با وجود تخلیه ژل، بخشهایی از عارضه باقی می ماند.

۵ – عامل اصلی پخش شدن ژل در صورت دستکاری های خود شماست.در اغلب موارد ژل پاژ تنها در ۴-۳ منطقه مختلف صورت تزریق شده است ولی زمانی که مراجعه کنندگان به من مراجعه می کنند در ۹۰درصد موارد بیشتر از ۱۳-۱۲ منطقه مختلف صورت با ژل پاژ آلوده شده است. در ۲۰درصد این افراد بیش از ۲۰ کیست متعدد را می توان تحت سونوگرافی، در صورت مراجعه کنندگان مشاهده نمود.

۶ – در بین تمام روشهای تخلیه ژل، ساکشن کردن خطرناکترین است و در اغلب موارد نه تنها همه ژل را تخلیه نمی کند بلکه به بافتهای سالم نیز آسیب می رساند.کمترین آسیبی که این روش می رساند ایجاد بافت فیبروز در زیر پوست است که باعث سفت شدن و ناهموار شدن پوست در نتیجه پیری پوست می شود.

۷ – تخلیه ژل پاژ در ۹۰درصد موارد فقط یک بار انجام می شود. به ندرت ممکن است مواردی به بار سوم کشیده شود ولی مطمئن باشید که اگر دفعات بیش از این کشیده شد، پزشکی که انتخاب کرده اید و یا روشی که برای تخلیه ژل پاژ انتخاب کرده اید مناسب نیست( برخی از افراد ترجیح می دهند بخشهای مختلف آلوده به ژل پاژ به صورت مجزا تخلیه شوند و برخی از افراد اصرار دارند ژل پاژ فقط با یک روش خاص تخلیه شود مثلا فقط از روش تخلیه با سوزن استفاده شود.من هیچکدام از این موارد به شما توصیه نمی کنم زیرا عواقب بسیار بدی پیش روی شما قرار خواهد گرفت)

۸ – بهترین کار این است که ژل پاژ را در یک مرحله تخلیه نمائید(البته اگر امکان آن وجود داشته باشد) زیرا شانس بیشتری برای درمان شدن صورت شما و اجتناب از هر عارضه دیگری برای شما به دنبال خواهد داشت.

۹ – هرگز ژل پاژ را بدون بررسی با سونوگرافی تخلیه نکنید، زیرا در معاینه عادی با بخشهای عمقی که با ژل پاژ درگیر شده اند ممکن است مورد ارزیابی قرار نگیرند.

۱۰ – هرچند سونوگرافی در تشخیص ژل پاژ کمک کننده است ولی نمی تواند جایگزین معاینه توسط پزشک مجرب را بگیرد زیرا گاهی این ژل در محل خود غلیظ و چسبناک می شود و نمای سونوگرافیک آن دیگر حالت یک کیست را نشان نداده و کاملا شبیه بافتهای اطراف خود می شود. (انتخاب بهترین پزشک برای تخلیه ژل)

در چنین مواردی فقط معاینه پزشک مجرب کمک کننده است( البته خود افراد مبتلا با دقت بسیار زیادی می توانند محل حضور ژل خود را تشخیص دهند زیرا حسگرهای بافتهای عمقی صورت فرد را در تشخیص محل ژل کمک می کند).

فیلم جراحی تخلیه ژل پاژ و توصیه های دکتر بیات

به اشتراک گذاشتن:

نظر بهجویانی که در مجموعه الو جراح جراحی کرده اند:

نیکی جولایی

سوای از جراحی، آقای دکتر مرادیان واقعا انسان شریفی هستند ممنونم ازشون.. همچنین تشکر میکنم از عوامل زحمتکش الو جراح

حسین بیوته

خواستم تشکر کنم از پیشتیبان های بعد از جراحی که خییییلی زحمت دادم بهشون از بس که استرس داشتم :)

ثبت نظر جدید

مقالات دکتر فرید مرادیان

سعی کرده‌ایم اطلاعات مفیدی را برای پاسخ دادن به سوالات احتمالی شما، در قالب مقالات زیر جمع‌آوری و ارائه کنیم. در این بخش میتوانید به این مقالات دسترسی داشته باشید.

نیاز به راهنمایی دارید؟
سوالات خود را از ما بپرسید:

مشاورین متخصص ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

6 پاسخ

 1. من ۵دماه پیش ژل الانسه رو هر کدوم نیم سی سی تزریق کردم اما الان قسمتی از زیر چشم سفت ونا صاف هست چند بار هم انزیم کردم اگر به ژل کاری نداشته باشم با این که ژل دوساله هست آیا بهد از دوسال از بین میرود

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   بله ژل بعد از این مدت جذب می شود. اما بهتر است در این مورد با پزشکی که براتون تزریق رو انجام دادن نیز مشورت کنید.

 2. سلام، آقای دکتر که اینهمه در مورد تخلیه مطلب گفتن و از تجربه خودشون در این زمینه، چرا وقتی آدم مراجعه میکنه، میگن اینکارو انجام نمیدن؟!!!

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   تخلیه ژل، صورت میگیرد اما روش انجام این تخلیه، از طریق لیفتینگ صورت است.

 3. آيا آقاي دكتر تخليه ي ژل پاژ كه ١٥ سال پيش تزريق شده را انجام ميدن؟؟؟
  ميشه در مورد روش تخليه با ليفت كه فرموديد توضيح بديد و اينكه هزينش چنده؟؟؟

  1. سلام وقت به نیکی دوست عزیز
   جهت اطلاع از هزینه ها و انجام مشاوره آنلاین شما میتونید به تلگرام و یا واتساپ مشاره ای پیام ارسال کنید تا کارشناسان ما شمارو راهنمایی کنند.
   ۰۹۱۲۰۶۰۶۳۳۵

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *