چهار مورد از مهم ترین ویژگی های ژل صورت

خلاصه مطلب:

تزریق ژل صورت و لب معمولا به جهت جوان سازی و رفع چین و چروک صورت استفاده می شود. متاسفانه استفاده از این ژل ها به دلیل ماهیت آن ها و نحوه تزریق و استفاده، مضرات و عوارضی دارد که گریبان گیر استفاده کنندگان از این نوع درمان شده است
در این مقاله:

تزریق ژل صورت و لب معمولا به جهت جوان سازی و رفع چین و چروک صورت استفاده می شود. متاسفانه استفاده از این ژل ها به دلیل ماهیت آن ها و نحوه تزریق و استفاده، مضرات و عوارضی دارد که گریبان گیر استفاده کنندگان از این نوع درمان شده است. برای شناخت و آشنایی با این عوارض و نحوه درمان آنها، ابتدا باید انواع ژل ها و نسل های آنها را شناخت. در این مقاله در مورد انواع ژل ها و نسل هایی که دارند، صحبت خواهیم کرد. اینکه هر کدام از این ژل ها و نسلهایشان چه ویزگی هایی دارند و هرکدام چه تفاوت هایی با نسل های دیگر دارند. دکتر بیات سرپرست تیم جراحی مرکز زیبایی لیمون این ژل ها را به چهار دسته تقسیم کرده­اند؛ ژل های پاز نسل اول ودوم تا نسل چهارم. این تقسیم بندی ها برای ژلهایی است که در ایران استفاده می شود.

ژل های سیلیکونی


ژل های سیلیکونی در دسته بندی بالا جای نمیگیرند، زیرا مورد استفاده گسترده در ایران قرار نگرفتند. ژل های سیلیکونی قبل از ژل های پاژ اختراع شده بودند و استفاده می شدند. البته جای خوشحالی دارد که این نوع ژل وارد کشور ایران نشدچون هزینه تزریق آن خیلی بالا بود  ایرانی ها نیز این ژل استقبال نکردند. معمولا اشخاصی که برای درمان عوارض این ژل به مرکز زیبایی لیمون مراجعه می کنند، از کشور های خارج هستند. (در خارج از کشور استفاده وسیعتری از این نوع ژل ها شده بود.) ژل سیلیکونی حدودا بیش از ۲۰ سال پیش تزریق می شدند و به علت اینکه عوارض این ژل بسیار بالا بود جلوی تزریقش را گرفتند.

ژل های پاژ


این ژل ها به دو دسته تقسیم می شوند: ۱. ژل پاژ نسل اول و ۲. ژل پاژ نسل دوم

 1. ژل های پاژ نسل اول: در ابتدا این ژل ها را بر روی بدن حیوانات امتحان کردند و بعد از مطالعه یکساله بر روی عوارض آن به عنوان یک ژل دائمی وارد بازار شد در حالی که بر روی عوارض ۵ ساله یا ۱۰ ساله آن بررسی نشده بود. به همین علت وقتی که وارد بازار شد خیلی از افراد از این ژل استقبال کردند و با گذشت ۴ یا ۵ سال عوارض این ژل ها خودشان را نشان دادند. از واردات و تزریق این ژل ها جلوگیری شد و جلوی توزیع و مصرف این نسل از ژل ها گرفته شد.
 • خصوصیات ژل های نسل اول چیست ؟

ژل ها ی نسل اول پاژ کامل وارد بافت نمی شوند و در جایی که تزریق می شوند در واقع به همون منطقه  محدود می شوند و یکسری کیست های ساده در اطراف آن درست میشود. این کیست ها در همان منطقه می مانند. به دلیل واکنش سیستم ایمنی بدن و ترشحاتی که وارد کیست میشود تا آن را سم زدایی کرده و ژل را خنثی کند، به مرور زمان حجم کیست زیاد می شود. برای مثال اگر فردی ۳ سی سی ژل تزریق کرده باشد، بعد ها که کیست های بزرگی تشکیل میشود، ما ۸ سی سی از ترشحات و ژل را تخلیه می کردیم.

اگر ضربه ای به این کیست ها وارد شود و تحت فشار قرار گیرند، این کیست ها در صورت پخش می شوند. این کیست ها معمولا از طریق مجاری کوچکی به هم راه دارند. برای مثال شما یک کیسه آب را در نظر بگیرید و یک شخصی که به این کیسه آب ضربه وارد کند، انتظاری  که داریم پخش شدن آب است. متاسفانه بعضی از افراد به علت ماساژهایی که داده بودند و یا اینکه به صورتشان ضربه خورده بود باعث شده بودند کیست ها در اطراف پخش شوند و به دلیل ارتباطی که کیست ها باه داشتند، باعث می شد که محتویات آن کیست به همراه ترشحاتش به کیست کناری برود و به همین علت ژل پاژ، داخل صورت حرکت می کرد و این مسئله باعث ناهنجاری ها و عوارض شدیدی بر زیبایی افراد داشت و صورت فرم استاندارد و زیبای خود را از دست میداد.

 1. ژل های پاژ نسل دوم: نسل بعدی ژل هایی که وارد شدند، ژل های نسل دوم پاژ بودند. این ژل ها تفاوتی هایی با نسل اول ژل پاژ داشتند. تفاوت عمده آنها در این بود که چون با بافت های بدن چسبندگی پیدا می کردند و وارد بافت های داخل بدن می شدند دیگر کیستی به وجود نمی آمد. در لابه لای بافت ها پخش می شدند و همین عامل باعث میشد که دیگر کیست های ساده درست نشود. وقتی چسبندگی ژل بیشتر باشد حرکت کردن آن در صورت نیز به مراتب کمتر می شود.
 2. ژل پاژ نسل دوم چند سال بعد از ژل پاژ نسل اول وارد بازار شد و اسم های تجاری آن تغییر کرد. برای مثال ژل آکوآمید ژل نسل دوم می باشد. خیلی از همکاران متاسفانه به مراجعین ما گفتند که از ژل آکوآمید استفاده کرده اند و ژل استفاده شده، ژل پاژ نیست!!! در صورتی که چنین چیزی درست نیست و آکوآمید، نسل دوم ژل پاژ می باشد و به مراتب بدتر از ژل های نسل اولش است. به علت اینکه تخلیه نسل اول ژل پاژ ساده تر است و مراجعین کمتر اذیت می شوند.

تخلیه ژل پاژ نسل اول خیلی آسان هست به این علت که یک مقداری از کیست را برش می دهند و با ماساژ ژل ها را از صورت خارج می کنند. .نسل دوم به علت داشتن چسبندگی بیشتری که دارد تخلیه­اش به سادگی تخلیه ژل نسل اول نیست.

 • خصوصیات نسل دوم ژل پاژ

۱- به بافت های اطراف چسبندگی دارد.

۲- به علت چسبندگی به بافت ها کیست درست نمی شود.

۳-باعث به وجود آمدن التهاب  و ورم درصورت میشود.

۴-باعث تغییررنگ پوست به سمت بنفش می شود.

۵-هنگام تخلیه با خونریزی همراه است.

مواردی که پزشک معالج برای درمان عوارض ژل پاژ نسل دوم باید در نظر بگیرد.

ما باید بدانیم که دقیقا ژل ها در کجای صورت قرار گرفتند  و با چه روشی تخلیه شود و چگونه جلوی خون ریزی آن را بگیریم و دقیقا همان ناحیه را تخلیه کنیم. تخلیه ژل پاژ نسل دوم، اصلا شبیه به تخلیه ژل پاژ نسل اول نیست. اینکه ما بیاییم و به راحتی بتوانیم گوشه ای از کیست را برش دهیم و تخلیه ژل را انجام دهیم. پزشک شما باید آنقدر تجربه بالا و تبحر کافی در این زمینه داشته باشد تا به بافت ها آسیب نزند و به موارد حساسی مانند عصب ، عضله ، عروق خونی باید توجه زیادی شود وتخلیه ژل را انجام دهد، در حالی که آسیبی به موارد ذکر شده نزند. پس در انتخاب پزشک معالج خود نهایت دقت رو بکنید.

 1. نسل سوم ژل ها کدامند؟

این نوع از ژل ها کلاژن سازی می کنند و حجم بافت ها را بیشتر می کنند و به این صورت ژل های نسل سوم وارد بازار شدند. در واقع خود این ژل محتویاتی داشتن که موادش در بدن تجزیه می شدند و از بین می رفتند. کلاژن ها هم دسته بندی دارند، کلاژن ها می توانند خوب باشند یا شاید بد. پزشک معالج باید به این که چه نوع کلاژنی هست دقت کند. مثلا کلاژن هایی که در زردپی ها و ربات ها داریم محکم تر هستند و مانند بافت های عروقی که نبض دارند قابلیت کششی و نرم را ندارند.

در واقع نسل سوم ژل ها با تحریک کردن بافت ها و یکسری تغییرات باعث حجیم سازی میشوند.

آیا حجم دادن به بافت ها از طریق کلاژن سازی  هوشمندانه است؟


قطعا هوشمندانه نیست. جایی از صورت را که تزریق انجام می دهیم فقط بزرگ می شود. برای مثال لب فرم و شکل دارد. قسمت مرکز لب در بعضی افراد نسب به کناره های لب ضخیم تر است، اما ژل های نسل سوم که وارد لب ها میشوند همه را به یک صورت بزرگ میکنند و لب ها را شبیه به سوسیس می شود. خب این  مسئله اصلا زیبایی ندارد. کسانی که از ژل های نسل سوم برای لبهایشان استفاده کردن لبهایشان هیچگونه فرمی ندارد و فقط لبها بزرگ شده اند.

 • خصوصیات و عوارض نسل سوم ژلها چیست؟

خود ژل مشکل ساز نیست، بلکه عوارض آن مشکل ساز است _ بزرگ کردن بیش از اندازه ناحیه ای که در آن تزریق شده است .

در تخلیه این نوع از ژل باید خیلی دقت کرد که به بافت های فیبروزی که ایجاد شده آسیبی نرسد. مرکز زیبایی لیمون برای حل  مسئله ابتدا روش های غیر جراحی را شروع می کند. (مانند تزریق کورتون های موضعی با دوز های مختلف) و حجم اضافی لب ها را کم می کند و اگر این روش پاسخگو نباشد، سراغ جراحی می رود. کورتون باعث می شود که سفتی آن قسمت هایی از صورت که در اثر تزریق ژل نسل سوم  به وجود آمده اند، کاهش یابد و مقداری از حجم اضافی بوجد آمده را کمتر کند. با این حال کورتون هم هوشمندانه برخورد نمی کند. کورتون شاید باعث شود تا قسمتی که تزریق ژل انجام شده، نرم شود اما شاید نتواند حجم را خیلی کم کند و در آخر جراح مجور شود مقداری از بافت لب را از صورت خارج کند.

 1. ژلهای نسل چهارم (هیالورونیک اسید)

ایمن ترین نوع ژل ها، ژل هیالورونیک اسید می باشد. ژلهای نسل چهارم هم ممکن هست که عارضه داشته داشته باشند، اما مهم ترین نکته این است که، بیشترین آسیب را کسانی دیده اند که از ژل های به اصطلاح به صرفه و اقتصادی استفاده کرده اند، ژل های چینی و ارزان قیمتی که به علت داشتن ناخالصی ها باعث آسیب به صورت افراد شده است.

عوارض ژل های نسل چهارم

ژل های نسل چهارم عوارض مختلفی دارن. این ژل ها را می توانند از باکتری یا از روشهای مختلفی و تهیه  کنند .برای ساخت ژل هایی که ارزان هستن تکنولوژی های ضعیفتری استفاده شده است. در همین راستا  ناخالصی های بیشتری هم در این ژل ها دیده می شود. و همین ناخالصی ها در بدن مثل جسم خارجی عمل میکند. بدن این مواد خارجی را مانند یک ماده سمی می شناسد و نسبت به آن واکنش می دهد. اسید هیالورونیک ماده ایست که در خود بدن هم وجود دارد و بدن به این ماده واکنش نشان نمی دهد. اما این واکنش ها به چه صورت است؟

در جوب این سوال باید بگوییم که واکنش ها ممکن است به صورت التهاب و قرمز شدن محل باشد یا تورم های دوره ایی ایجاد شود، همرا با درد باشد و حتی عفونت کند. مانند ژل پاژ کیست ایجاد نمیکند و درمانش مانند ژل نسل دوم بسیار سخت است و به راحتی نمی توان آن ها را تخلیه کرد و دچار ناهمواری ها در کنار بافت های سالم اطراف میشود. اولین قدمی که ما در مرکز زیبایی لیمون برای درمان عوارض ژل نسل چهارم یا هیالورونیک اسید انجام میدهیم، تزریق آنزیم می باشد تا هیالورونیک اسید های موجود در صورت تجزیه شود. قدم اول جراحی نیست بلکه برای درمان از داروها استفاده می کنیم.

در سونوگرافی شاهد یکسری علائم هستیم که می تواند این ژل ها را از یکدیگر تفکیک کند. گاها بعضی از همکاران ما در سونوگرافی ها ژل نسل سوم را به عنوان ژل های سیلیکونی معرفی می کنند. در سونوگرافی علائم نسل های ژل اول و دوم و چهارم مشابه هستن.

درمان عوارض ژل صورت

نتیجه گیری


در این مقاله  در ارتباط با انواع نسل های ژل ها و خصوصیات آنها صحبت کردیم .مرکز زیبایی لیمون جز معدود مرکز هایی است که در درمان عوارض ژل ها تبحر لازم را دارد و از جدیدن روش های درمان عوارض تزریق ژل صورت ولب استفاده می کند.. امیدواریم این مقاله برای شما کارآمد بوده باشد.

به اشتراک گذاشتن:

نظر بهجویانی که در مجموعه الو جراح جراحی کرده اند:

نیکی جولایی

سوای از جراحی، آقای دکتر مرادیان واقعا انسان شریفی هستند ممنونم ازشون.. همچنین تشکر میکنم از عوامل زحمتکش الو جراح

حسین بیوته

خواستم تشکر کنم از پیشتیبان های بعد از جراحی که خییییلی زحمت دادم بهشون از بس که استرس داشتم :)

ثبت نظر جدید

مقالات دکتر فرید مرادیان

سعی کرده‌ایم اطلاعات مفیدی را برای پاسخ دادن به سوالات احتمالی شما، در قالب مقالات زیر جمع‌آوری و ارائه کنیم. در این بخش میتوانید به این مقالات دسترسی داشته باشید.

نیاز به راهنمایی دارید؟
سوالات خود را از ما بپرسید:

مشاورین متخصص ما آماده پاسخگویی به شما هستند.

2 پاسخ

 1. با سلام
  يك سوال دارم
  ژل ك ياسين ايجاد نكنيد و دوام چندساله داشته باشد و باتوجه به وضعيت ارز قابل خريداري باشد بجز ژيودرم ك عمر كوتاه دارد را لطفا معرفي بفرماييد

  1. سلام وقت بخیر دوست عزیز
   دوست خوبم در این مرکز تزریق ژل انجام نمیشود به همین دلیل اطلاعی از هزینه ها و ماندگاری آن نداریم
   در حال حاضر استاندارد ترین نوع ژل هیالورونیک اسید میباشد و دوام آن ها هیچوقت به چند سال نمیرسد شما میتوانید روش های دیگری به جز تزریق ژل را برای حجم دهی انتخاب نمایید که دائمی باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *